На головну / Uncategorized / ВЧАСНЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО МЕДИКІВ ДОПОМОЖЕ ВИЖИТИ ПРИ ІНФАРКТІ ЧИ ІНСУЛЬТІ

ВЧАСНЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО МЕДИКІВ ДОПОМОЖЕ ВИЖИТИ ПРИ ІНФАРКТІ ЧИ ІНСУЛЬТІ

Раніше на консультацію до кардіолога мешканці району їздили в Ромни чи Суми. З кінця 2020 року лікар цієї спеціалізації нарешті почав вести консультативний прийом і в Липоводолинській лікарні. Це молода лікарка Яна Олексіївна Ткаченко. Вона народилася в Колядинці. Пізніше з родиною переїхала в Липову Долину.

Мама Яни Олексіївни працювала фельдшеркою Колядинецького ФАПу, згодом – медсестрою ЦРЛ. Тож знайома з дитинства із роботою медиків, дівчина в старших класах також вирішила обрати цю професію.

У 2012 році Яна Олексіївна вступила до Полтавської медичної академії на факультет «Лікувальна справа». У 2018-у прийшла за розподілом у Липоводолинську лікарню, почала працювати терапевткою. Коли настав час визначатися із більш вузькою спеціалізацією – вирішила обрати кардіологію. Сьогодні говоримо з лікаркою про особливості патологій серцево-судинної системи та стан справ із захворюваністю серед земляків.

 – Яно Олексіївно, наскільки важлива присутність у лікарні саме кардіолога?

– На сьогодні що в світі, що в Україні смертність від ішемічної хвороби серця – на першому місці. Більшість пацієнтів, які звертаються до нашої лікарні, також мають патології серцево-судинної системи. Так, у 2020 році зафіксовано 10463 абсолютних випадків таких захворювань (майже дві третини від загальної кількості населення колишнього Липоводолинського району). Тому присутність кардіолога в штаті лікарні надзвичайно важлива.

– Які основні фактори ризику виникнення серцево-судинних захворювань?

– Це надлишкова вага тіла, малорухливий спосіб життя (гіподинамія), незбалансоване харчування, порушений режим дня, надлишкові стреси, шкідливі звички, а також ендокринні чи гормональні збої в організмі, через що можуть бути вторинні порушення, а саме захворювання серцево-судинної системи.

 – На яких стадіях захворювання зазвичай звертаються пацієнти?

– На жаль, люди йдуть до лікарні, коли вже мають гостру фазу хвороби. Наприклад, підвищений до показника 200 тиск, який самостійно не вдається збити, задишку, що не дає «й кроку ступити» й таке інше. А от задля профілактики, з метою попередження хвороби, запобігання її подальшому прогресуванню, практично ніхто не звертається.

Хотілося б звернути увагу наших жителів на такий симптом як підвищений тиск. Показники 140-160 на початкових етапах захворювання людина може й не відчувати. Тому вже з 40-річного віку, раз на пів року, потрібно проходити медичне обстеження із здачею аналізів і контролем тиску. Маєте перші скарги, такі як головний біль та підвищення тиску, – відразу звертайтеся до лікаря, щоб з’ясувати причину й отримати рекомендації, як підтримувати тиск на нормальному рівні.

 – Яно Олексіївно, але ж ми знаємо, що більшість людей не звертаються до лікарів, побоюючись, що призначені обстеження, ліки чи процедури будуть їм «не по кишені». На які безкоштовні послуги можуть розраховувати пацієнти на рівні Липоводолинської лікарні?

– Безпосередньо в нашій лікарні ми проводимо ряд безкоштовних обстежень, таких як вимірювання тиску, кардіограма, аналіз крові на холестерин, печінкові проби. Якщо ситуація контрольована й не потребує більш глибоких аналізів і оперативних втручань – призначаємо лікарські препарати, які можна отримати за державною програмою «Доступні ліки». В цьому переліку є мінімальний набір, що допоможе врегулювати серцевий ритм, знизити тиск тощо.

Але для діагностики більш складних випадків, якщо вже є серцева недостатність, потрібно виконати коронаграфію, УЗД серця. Такі обстеження, за бажанням пацієнта, можна зробити в Ромнах чи Сумах. В більшості випадків це платна послуга.

– Вже другий рік в Україні впроваджується медична реформа вторинного рівня. Що змінилося в наданні медичної допомоги хворим на серцево-судинні захворювання? Чи покращилася загальна ситуація, чи, можливо, навпаки?

– Всі екстрені виклики, що стосуються гострого коронарного синдрому, зокрема інфарктні стани, потребують негайної госпіталізації. В рамках урядової ініціативи безкоштовного стентування в екстрених випадках при гострому інфаркті міокарда «Рятуємо серця України» держава гарантує безоплатну допомогу пацієнтам із гострим інфарктом міокарда, зокрема безкоштовне невідкладне стентування в одному із центрів реперфузійної мережі. Тому машина екстреної медичної допомоги таких хворих везе в місто Суми в один із реперфузійних центрів для проведення коронографії й встановлення стентів. Але практика показує, що повністю ці послуги держава не оплачує, лише 70-80 відсотків. Решту коштів пацієнту потрібно десь знайти.

При інсультах «швидка» сьогодні доставить хворого в Роменську районну лікарню, яка згідно з договором із НСЗУ надає послуги з безоплатного лікування гострого мозкового інсульту. Щоб визначити, який вид інсульту в пацієнта (ішемічний чи геморрагічний) і вибрати тактику лікування, потрібно зробити комп’ютерну томографію, за яку, можливо, також доведеться платити.

Проблема в тому, що не кожен пацієнт зможе оплатити додаткові медичні послуги, і це наші реалії. Частина наших людей ще й не хоче, щоб їх везли в Суми чи Ромни. «Краще перележу вдома», «припишіть якісь ліки»… Але в таких випадках одні ліки, на жаль, не допоможуть.

Треба пам’ятати й про «золоті дві години» для хворих з інфарктом (терапевтичне вікно може розширятися до 24 годин). Це час для найбільш ефективних маніпуляцій. Якщо ви відчули різкий біль за грудиною, який не проходить у стані спокою, якщо не допомагає нітрогліцерин під язик – негайно викликайте «швидку», щоб вас встигли вчасно доставити в реперфузійні центри для коронографії й стентування, адже ефективність процедури з кожною годиною зменшується. Так і з інсультами – терапевтичне вікно може бути до 4 годин. Сидіти вдома й чекати, що само пройде,  ні в якому разі не можна.

– Яно Олексіївно, чи варто приймати «щось для профілактики серця», як це часто рекомендують знайомі чи телевізійна реклама.

– Ви, мабуть, бачили, що в кінці кожної реклами пишуть: «Приймайте лише після консультації з лікарем». Наприклад, часто рекламують популярний препарат кардіомагніл. Але він підійде лише пацієнтам із ішемічною хворобою серця. Для хворих із гіпертонією він не потрібен.

Якщо ви дбаєте про стан свого здоров’я і хочете щось робити «для профілактики» – перш за все нормалізуйте вагу, вживайте збалансовану вітамінами, корисну їжу. Якщо ви цілий день їли солодке чи шашлик, а увечері випили кардіомагніл – ніякої користі від цього не буде. Багато рухайтеся. Також одним із факторів профілактики, особливо після 50 років, є контроль рівня холестерину в крові, приведення його в норму статинами (особливо якщо є ішемічна хвороба серця). Тож ведіть здоровий спосіб життя й дослухайтеся до рекомендацій вашого лікаря.

– Дякую за розмову.

Про нас Юлія Міщенко

Юлія Міщенко
Журналістка газети "Наш край" і сайту "Липова Долина.NEWS"

Перевірте також

У ХМЕЛІВСЬКІЙ ГРОМАДІ ВІДКРИЛИ АЛЕЮ СЛАВИ ГЕРОЇВ-ЗАХИСНИКІВ

У день 32-ї річниці незалежності України хмелівчани вшанували пам’ять п’яти загиблих захисників- земляків, які віддали …

Залишити відповідь

You cannot copy content of this page