На головну / ЖИТТЯ / ПОДОРОЖ ВІДКРИЛА ДИВОВИЖНИЙ КРАЙ

ПОДОРОЖ ВІДКРИЛА ДИВОВИЖНИЙ КРАЙ

Вже не один рік при Липоводолинському  територіальному центрі діє історичний факультет університету ІІІ покоління, де керівником на громадських засадах є історик-краєзнавець, житель села Підставки П.В.Яковенко.  Багато цікавого дізнаються слухачі університету – активісти терцентру, слухаючи лекції Петра Васильовича про історію рідного краю, видатних земляків. А цього разу в нас було виїзне заняття. 

Ми відвідали одне з наймальовничіших міст Сумщини – Лебедин  – батьківщину багатьох  видатних українців: художника-живописця Ф.Г.Кричевського (1879-1947),  історика мистецтва С.А.Таранушенка (1889-1979), співаків Тешенка (1894-1937) і Б.Р. Гмирі (1903-1969),  художника-графіка В.З.Зорича (1904-1979).

 Довгоочікувана та попередньо запланована подорож   відкрила для нас дивовижний край з його величним історичним минулим, його цінним культурним надбанням. На сьогодні в Лебедині  нараховується 46 пам’яток історії та культури, у тому числі 6 –  археології,10 – архітектури, 26 – історії, 4 пам’ятки монументального мистецтва.

Привітно і щиро нас зустріли працівники  Лебединського  міського художнього музею імені Б.К.Руднєва, одного з найкращих мистецьких музеїв України, адже враження від побаченого  виправдали всі  наші  очікування. Музей, заснований у 1918 році, має 7 експозиційних залів, де  представлені сотні творів живопису, графіки, скульптури, зразки старовинних художніх меблів, кераміки, нумізматики і фалеристики.  Гордістю музею є картини художників-передвижників В.Максимова, Г.Мясоєдова В.Поленова, В.Сєрова. Значне місце посідають твори радянського періоду – живопис М.Ванштейна, С.Герасимова, М.Глущенка, С.Прохорова, В.Цвєткової, С.Шишки. В музеї створено меморіальний зал «Мистецькі дивосвіти родини Кричевських», де представлено творчість шістьох Кричевських.

На порозі   наступного закладу – Лебединського районного краєзнавчого музею – нашу увагу  перехопили досвідчені екскурсоводи,  і ми з цікавістю поринули в історичне минуле Лебединщини. В залах музею, площею 420 кв. м, розміщено близько 10000 експонатів. Тут ніби розгорнулося життя від епохи пізнього палеоліту  і до нашого часу. Тут зберігаються давні вишивки і сучасні витвори мистецтва, фото та документи лихоліття 1941-1945 років (Лебединщина має 16 героїв Радянського Союзу на чолі з двічі Героєм маршалом П.С Рибалком). Не залишають байдужими  матеріали «Афганістан – біль  ХХ століття» та  експозиція про захисників України, воїнів АТО. 

З особливою цікавістю ознайомилися з експозицією, присвяченою нашому славному земляку-липоводолинцю – «Лебединський період життя Никанора Онацького – засновника та директора Сумського обласного художнього музею». А на рідній Липоводолинщині, в селі Підставки,  нас гордовито чекав трьохсотлітній Цар-Дуб. Його велич і могутність ніби ввібрали в себе все вимолене людьми за багато років…

Повертаючись додому, всю дорогу ділилися враженнями, говорили про те, як важливо для кожного знати історію свого краю. І добре, що є ентузіасти, які  допомагають зберегти цінні історичні матеріали для майбутніх поколінь. Згадали й про те, що дуже хотілося б  прискорити вихід у світ  книги  «Липоводолинщина» (за матеріалами П.В. Яковенка), кошти на друк якої збираємо більше року і сподіваємося,  що кожен з нас матиме  змогу відкрити для себе  яскраві сторінки життя видатних особистостей нашого краю та його  історичного минулого і усвідомити  його важливість  та цінність для наступних поколінь.

Вікторія Борисенко                                                             

Про нас Антоніна Копайгора

Avatar

Перевірте також

Колючі рядочки Охріма Примочки: ЗБІЙ У СИСТЕМІ. А МОЖЕ В ГОЛОВАХ?

Люблю я подорожувати, про це всі знають, бо своїми враженнями часто ділюся не тільки з …

Залишити відповідь

You cannot copy content of this page