Вже не один рік при Липоводолинському територіальному центрі діє історичний факультет університету ІІІ покоління, де керівником на громадських засадах є історик-краєзнавець, житель села Підставки П.В.Яковенко. Багато цікавого дізнаються слухачі університету – активісти терцентру, слухаючи лекції Петра Васильовича про історію рідного краю, видатних земляків. А цього разу в нас було виїзне заняття.
Ми відвідали одне з наймальовничіших міст Сумщини – Лебедин – батьківщину багатьох видатних українців: художника-живописця Ф.Г.Кричевського (1879-1947), історика мистецтва С.А.Таранушенка (1889-1979), співаків Тешенка (1894-1937) і Б.Р. Гмирі (1903-1969), художника-графіка В.З.Зорича (1904-1979).
Довгоочікувана та попередньо запланована подорож відкрила для нас дивовижний край з його величним історичним минулим, його цінним культурним надбанням. На сьогодні в Лебедині нараховується 46 пам’яток історії та культури, у тому числі 6 – археології,10 – архітектури, 26 – історії, 4 пам’ятки монументального мистецтва.
Привітно і щиро нас зустріли працівники Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва, одного з найкращих мистецьких музеїв України, адже враження від побаченого виправдали всі наші очікування. Музей, заснований у 1918 році, має 7 експозиційних залів, де представлені сотні творів живопису, графіки, скульптури, зразки старовинних художніх меблів, кераміки, нумізматики і фалеристики. Гордістю музею є картини художників-передвижників В.Максимова, Г.Мясоєдова В.Поленова, В.Сєрова. Значне місце посідають твори радянського періоду – живопис М.Ванштейна, С.Герасимова, М.Глущенка, С.Прохорова, В.Цвєткової, С.Шишки. В музеї створено меморіальний зал «Мистецькі дивосвіти родини Кричевських», де представлено творчість шістьох Кричевських.
На порозі наступного закладу – Лебединського районного краєзнавчого музею – нашу увагу перехопили досвідчені екскурсоводи, і ми з цікавістю поринули в історичне минуле Лебединщини. В залах музею, площею 420 кв. м, розміщено близько 10000 експонатів. Тут ніби розгорнулося життя від епохи пізнього палеоліту і до нашого часу. Тут зберігаються давні вишивки і сучасні витвори мистецтва, фото та документи лихоліття 1941-1945 років (Лебединщина має 16 героїв Радянського Союзу на чолі з двічі Героєм маршалом П.С Рибалком). Не залишають байдужими матеріали «Афганістан – біль ХХ століття» та експозиція про захисників України, воїнів АТО.
З особливою цікавістю ознайомилися з експозицією, присвяченою нашому славному земляку-липоводолинцю – «Лебединський період життя Никанора Онацького – засновника та директора Сумського обласного художнього музею». А на рідній Липоводолинщині, в селі Підставки, нас гордовито чекав трьохсотлітній Цар-Дуб. Його велич і могутність ніби ввібрали в себе все вимолене людьми за багато років…
Повертаючись додому, всю дорогу ділилися враженнями, говорили про те, як важливо для кожного знати історію свого краю. І добре, що є ентузіасти, які допомагають зберегти цінні історичні матеріали для майбутніх поколінь. Згадали й про те, що дуже хотілося б прискорити вихід у світ книги «Липоводолинщина» (за матеріалами П.В. Яковенка), кошти на друк якої збираємо більше року і сподіваємося, що кожен з нас матиме змогу відкрити для себе яскраві сторінки життя видатних особистостей нашого краю та його історичного минулого і усвідомити його важливість та цінність для наступних поколінь.
Вікторія Борисенко