На головну / ГРОМАДА / Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів “Нашого краю”
Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів "Нашого краю"

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів “Нашого краю”

Як повідомляв “Наш край” раніше, у №42 від 18 жовтня 2024 року, на сесії Липоводолинської селищної ради прийняли рішення про «Про заборону онлайн-трансляції та відеофіксації пленарних засідань сесій та засідань постійних комісій Липоводолинської селищної ради». Заборонили СТОРОННІМ ОСОБАМ проводити не тільки онлайн-трансляції, а й відеозйомку на сесіях.
Чи мають право депутати селищної ради приймати такі рішення? Ми розуміємо, що це рішення неправильне, та все ж вирішили дізнатися думку юриста з цього приводу.

Як пояснює медіаюрист Ігор ФЕДОРЕНКО, було внесено зміни до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Зміни стосувалися й забезпечення прозорості місцевого самоврядування.


Так, стаття 46 була доповнена частиною 18 наступного змісту: «18. Пленарне засідання ради транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу, крім випадків розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Пленарне засідання ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п’яти років. Відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється в частині, що транслюється відповідно до цього Закону, невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному веб-сайті ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису».

Також частина 9-а статті 47 була викладена в наступній редакції: «9. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є повноважним, якщо в ньому бере участь більше половини депутатів від загального складу комісії. Засідання постійної комісії транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу та підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням та оприлюдненням відеозапису засідання на умовах і в порядку, визначених частиною вісімнадцятою статті 46 цього Закону».

На момент підготовки цього матеріалу до друку, журналістки “Нашого краю” не виявили на сайті селищної ради та сторінці у фейсбуці цього органу місцевого самоврядування посилань на оприлюднені відеофіксації пленарних засідань сесії чи відео.

Натомість знайшли на YouTube канал із цікавою назвою – “Ld OTG”, який створено 10 бер. 2023 року.

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів "Нашого краю"

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів "Нашого краю"

Там було розміщено відеозаписи трьох сесій Липоводолинської селищної ради.  (Нині на каналі 4 відеозаписи й підписалося аж 3 користувачі).

Записи засідань постійних комісій, напевно, взагалі не оприлюднюються, хоча це й передбачено законом.

Зміни до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” зобов’язують місцеві ради здійснювати відеофіксацію та трансляції в мережі Інтернет у режимі реального часу пленарних засідань ради та засідань постійних комісій.
Водночас у прикінцевих положеннях йде мова про те, що на час воєнного стану закон відклав обов’язок місцевої ради здійснювати онлайн трансляцію в мережі інтернет.

Липоводолинська селищна рада чомусь вирішила, що це підстава заборонити такі дії всім іншим: «1. Заборонити для сторонніх осіб онлайн-трансляцію та відеофіксацію пленарних засідань сесій та засідань постійних комісій Липоводолинської селищної ради на час дії воєнного стану в Україні». В рішенні не вказано, кого саме депутати Липоводолинської селищної ради мають на увазі під «сторонніми особами».

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів "Нашого краю"Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів "Нашого краю"
Як коментує медіаюрист, ні в статтях 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні в Законі України «Про правовий режим воєнного стану» (вони згадуються в рішенні) не йдеться про право місцевої ради забороняти онлайн-трансляцію та відеофіксацію пленарних засідань сесій та засідань постійних комісій.
Ради зобов’язані здійснювати відеофіксацію – відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання.

Для заборони рішенням ради відеофіксації і трансляції в мережі інтернет сесії місцевої ради, яка проводиться відкрито і гласно із забезпеченням права громадян спостерігати за роботою ради, її постійних комісій, виконавчих органів, необхідна відповідна норма закону. На сьогоднішній день діючими нормами є:
– стаття 34 Конституції України – Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати, поширювати інформацію усно, у письмовий або в інший спосіб – на свій вибір.;
– стаття 302 Цивільного кодексу України, згідно з якою фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію.
– стаття 25 Закону України «Про інформацію» щодо гарантій діяльності медіа та журналістів, пункти перший та другий якої зазначають:

Отже, до відома Липоводолинського селищного голови та депутатів, які проголосували за рішення:

1. Під час виконання професійних обов’язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом.

2. Журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною, а також є перешкоджанням професійній діяльності журналістів.


Мимохіть спадає на думку питання: “До чого така закритість влади?”. Щонайперше завдяки газеті, дописам про чесність і справедливість, заявам про відкритість у прийнятті рішень зайнята відповідальна посада. Тепер все забулося. І свобода слова теж.


Редакція може оскаржити рішення селищної ради в суді. Кілька юристів пропонують нам свою допомогу в цьому питанні. Можливо, ми так і зробимо, оскільки по-іншому не виходить.

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів "Нашого краю"

Про нас Наталія Шутько

Директорка ТОВ "Газета "Наш край", редакторка газети "Наш край", сайту "Липова Долина.NEWS"

Перевірте також

Родинний ансамбль повернувся зі Львівщини з низкою нагород

Родинний ансамбль повернувся зі Львівщини з низкою нагород

У Східниці, що на Львівщині, відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс народної творчості “Серце Карпат. Східниця”. На захід …

Залишити відповідь

You cannot copy content of this page