На головну / Головні новини / Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу
Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу

Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу

В умовах війни в багатьох українських регіонах України доступ  жінок до медичних послуг погіршується. Це відбувається через обстріли й руйнування медичних закладів, окупацію окремих територій, наближення фронту й потребу виїжджати у більш безпечні регіони. Щоб забезпечити інклюзивність гінекологічних послуг, влітку 2023 року в Україні запрацював проєкт “Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу”, що реалізується  Українським Жіночим Фондом та Благодійним фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» у межах заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення.

В рамках цього проєкту було відкрито близько 100 гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу в 20 областях України. Головне завдання, яке ставили перед собою ініціатор/к/и, – подолати проблеми, пов’язані з архітектурною недоступністю, а також зменшити нерівність у сфері надання медичних послуг для жінок у складних життєвих обставинах.

Проєкт насамперед розраховувався на місцевих жінок із інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, які змушені були переїхати до інших регіонів внаслідок війни в Україні та жінок, які постраждали від гендернозумовленого насильства. Та як показав річний досвід роботи, за послугами зверталися жінки й інших категорій, яким певні обставини перешкоджали отримати консультацію чи допомогу в умовах звичайної лікарні.

Кабінети створювались на базі приймальних і гінекологічних відділень, жіночих консультацій обласних, районних чи місцевих лікарень, міських перинатальних центрів. У Сумській області такі центри допомоги функціонують у шести медичних закладах у Сумах, Конотопі, Шостці, Глухові, Охтирці й Ромнах.

«Наш край» дізнавався про можливості кабінету та особливості його роботи в акушерки-гінекологині, завідувачки пологового відділення Роменської центральної районної лікарні Світлани Боркової, яка курує проєкт у нашому районі.

Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу

– Гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу планувались як простір, де жінки можуть отримати консультативну допомогу незалежно від місця реєстрації, віку, стану здоров’я безплатно, анонімно, без направлення лікаря і цілодобово, – каже Світлана Боркова. – Як показав річний досвід діяльності, проєкт працює й приносить реальну користь нашим жінкам. Насамперед мова йде про переселенок, яких багато переїхало в наш відносно безпечний район. Вони опинились у незнайомому місті чи селі, серед незнайомих людей. До вузькопрофільного спеціаліста без запису не потрапиш, декларації з сімейним лікарем немає. Щоб узгодити всі ці моменти – потрібен час, який, буває, втрачати не можна. Саме в таких випадках наша оперативна допомога дуже потрібна.

Оскільки кабінет оснащений безбар’єрним обладнанням, це дає змогу проводити огляд жінок із інвалідністю. Будівля має зручний пандус, по якому жінка на колісному кріслі через широкі двері може заїхати прямо в приміщення і далі в кабінет. Функціональне крісло може опускатися та підніматися до необхідного рівня.

Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу

– Це реальна підтримка пацієнток із інвалідністю, травмами, старших жінок, тощо – пояснює лікарка. – Ось вам приклад із життя. У місцевої жительки стався інсульт. В процесі інтенсивного лікування у неї почалися кровотечі. Обстежитися в звичайних умовах жінці було непросто, адже вона пересувається на кріслі колісному. В наш кабінет пацієнтка потрапила без проблем, а конструктивні особливості гінекологічного крісла дозволили без особливих незручностей обстежити її й призначити необхідне лікування.

Як каже Світлана Боркова, особлива категорія – жінки, котрі зазнали сексуального насильства. Такі випадки, на жаль, непоодинокі, і саме в цьому кабінеті найзручніше надавати медичну й психологічну допомогу в перші години після нападу, виявляти підстави для відкриття кримінального провадження тощо.

– На жаль, саме з гендернозумовленим насильством пов`язані негативні моменти моєї роботи в кабінеті, – зауважує пані Світлана. – Нещодавно працівники поліції привезли жінку, щодо якої було здійснено насильство. Для мене, лікарки, яка бачила в житті багато чого, це був справжній шок, постраждала й досі стоїть перед очима. Чоловік, в якійсь мірі знайомий родини, зайшов у її дім і 2 години жорстоко гвалтував. За 28 років практики я такого не бачила. Жінка, яка не ходила темними вулицями, не відвідувала якісь «злачні» місця, просто була вдома… Той нелюд чинив над нею страшну наругу, бив, на постраждалій просто не було живого місця… Сподіваюсь, що він поніс заслужене покарання.

Гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу обладнаний сучасною медичною технікою, необхідними діагностичними наборами, лікарськими препаратами, – всім, що необхідно для захисту репродуктивного здоров’я жінки, профілактики ВІЛ, лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом та надання невідкладної допомоги постраждалим від насильства. Лікарки, дотичні до проєкту, пройшли спеціальне навчання з надання медико-психологічної допомоги.

Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу

– Не кожна жінка може розповісти про свої проблеми на звичайному прийомі, де крім спеціаліста присутній середній медичний персонал, – каже співрозмовниця. – Хоча поняття лікарської таємниці існує, проте не завжди пацієнтка впевнена, що воно буде дотримане. Тут же – бесіда один на один, на умовах анонімності, тому дуже важливо вміти вислухати й порадити. Особливо це стосується жінок, які потерпають від насильства й рідко про це комусь розповідають. Їм може здаватися, що замість допомоги вони отримають звинувачення або, навпаки, знецінення, адже домашнє насильство, на жаль, все ще прийнятне для частини суспільства. 

В середньому до гінекологічного кабінету безбар`єрного доступу в Ромнах звертається до 30 жінок на місяць. Небажана вагітність, інфекційні захворювання чи просто невідвідування гінеколога роками, «бо попередньо треба пройти медогляд, а на це немає часу» – тут приймуть усіх, без вікових чи територіальних обмежень.

Бути свідомою і дбати про власне здоров’я, особливо в період війни – це необхідність, яка реально покращує якість життя. Мешканки Липоводолинської і Синівської громад, які потребують акушерсько-гінекологічної допомоги, в будь-який час можуть звертатися до кабінету, що знаходиться на території Роменської ЦРЛ – безкоштовно, анонімно, 24/7. Можливо, для когось це шанс вийти з кола проблем, які турбували роками.

Створено за підтримки Волинського прес-клубу

Про нас Юлія Міщенко

Журналістка газети "Наш край" і сайту "Липова Долина.NEWS"

Перевірте також

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів "Нашого краю"

Заборона здійснювати відеофіксацію засідань є протиправною та перешкоджає професійній діяльності журналістів “Нашого краю”

Як повідомляв “Наш край” раніше, у №42 від 18 жовтня 2024 року, на сесії Липоводолинської …

Залишити відповідь

You cannot copy content of this page