На головну / Головні новини / Домашнє насильство: де шукати підтримку
Домашнє насильство: де шукати підтримку

Домашнє насильство: де шукати підтримку

За інформацією, опублікованою в звіті ОБСЄ «Дослідження насильства щодо жінок» у 2019 році, від фізичного домашнього насильства в Україні щороку страждає близько 2 мільйонів людей, 90 відсотків із них – жінки. Не зникає воно й у часи повномасштабної війни, а навпаки, набуває нових форм. Зокрема, проблеми в сім`ях наразі виникають не лише на фоні особистих конфліктів, а й через життя в екстремальних умовах, постійну емоційну напругу та стрес.

Як повідомляє начальниця відділу протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора Ірина Шурхно, за 10 місяців 2024 року в Україні відкрито 8185 кримінальних проваджень, пов’язаних із домашнім насильством. Це на 80% більше, ніж у 2023-му році. Таке загострення проблеми чиновниця пов’язує з війною та закликає не замовчувати випадки насильства, а звертатися по допомогу до правоохоронців.                                           Домашнє насильство: де шукати підтримку

За інформацією директорки департаменту з питань соціальної політики Сумської обласної військової адміністрації Людмили Мусіяки, з початку 2024 року в області зафіксовано близько трьох тисяч звернень про домашнє насильство.

– Близько 85% звернень надійшло від жінок, – зазначає посадовиця. – По місту Суми – близько 900 звернень. Якщо порівнювати з минулими роками, то з 2022 роком недоцільно – там був різкий спад звернень, ми розуміємо чому. Порівнянно з 2023-м спостерігається певний ріст. Порівнюючи показники, слід зважати й на велику кількість людей, які мігрували. Тобто якщо ми зараз маємо цифри, співставні з довоєнними, це не значить, що проблема не загострюється.

Частіше за все страждають неповнолітні діти

Про ситуацію з домашнім насильством у Липоводолинській громаді «Наш край» дізнавався в начальниці служби у справах дітей селищної ради Людмили Костян.

– Протягом 2024 року в громаді зафіксовано 3 випадки домашнього насильства, – каже співрозмовниця. – В одній багатодітній родині батько вчиняв насильницькі дії як щодо дружини, так і щодо трьох дітей. Одна дитина зазнала фізичного насильства, дві – психологічного. Мама звернулась до поліції. Спільно з представниками правоохоронних органів ми виїжджали в цю родину, щодо батька було відкрите кримінальне провадження. Ще один випадок – знову ж таки, батько, вчиняв періодичне насильство над матір`ю. Свідками його дій були четверо неповнолітніх дітей. Поліція порушила кримінальну справу, батьку було заборонено наближатися до жінки. Місяць тому виїжджали на виклик, де 16-річна дівчинка покинула батьків, бо мати, яка зловживає спиртними напоями, вчиняла в родині бійки й погрози.

За словами Людмили Костян, кількість випадків домашнього насильства в громаді протягом війни зростає, в більшості випадків постраждалими є діти.

Як протидіяти домашньому насильству? Начальник відділу соціального захисту населення Липоводолинської селищної ради Володимир Ткаченко каже, що при виконавчому комітеті ради діє мобільна бригада соціально-психологічної допомоги людям, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі й потребують екстреної допомоги. До її складу входять спеціально навчені фахівці/фахівчині, які безоплатно надають оперативну і фахову допомогу тим, хто постраждав. Це – спеціаліст/к/и відділу соціального захисту населення, служби у справах дітей, територіального центру соціального обслуговування та старостату, на територію якого здійснюється виїзд. Залучаючи старост сіл, вони також проводять планові виїзні обстеження родин, насамперед тих, які перебувають у складних життєвих обставинах.

– Мобільну бригаду створено у квітні 2021 року, вона миттєво реагує на будь-яке повідомлення про загрозу життю і здоров’ю людини, робить все для негайної мінімізації впливу кривдника на об’єкт насильства, надає соціально-психологічну допомогу та інформує постраждалих осіб, куди можна звернутися за медичною, правою підтримкою, отримати місце в обласному притулку. На жаль, на території громади спеціально облаштованих місць для прихистку постраждалих від домашнього насильства поки що немає, – каже посадовець.

На Сумщині запрацювали кризові кімнати для постраждалих від домашнього насильства

Аби запобігати випадкам домашнього насильства й допомагати постраждалим, в українських громадах протягом останніх років створюють центри з протидії насильству, куди можуть звертатися особи, які потребують захисту. Протягом трьох років повномасштабної війни такі прихистки, як правило, організовуються коштом міжнародних донорів. На Сумщині в жовтні 2024 року за підтримки Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні (UNFPA) було відкрито два безпечних простори в Сумах і Ромнах. Це – денні центри соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, при яких є кризові кімнати для проживання.

Домашнє насильство: де шукати підтримку

Домашнє насильство: де шукати підтримку
Кризова кімната в Сумах

– У співпраці з Сумською і Роменською громадами ми створили простори, де жінка, яка переживає домашнє насильство, може звернутись по допомогу й отримати можливість проживання. Тут працюватимуть психологи, соціальні фахівці, за потреби, юристи з мешканками Сумщини, які відчувають, що, можливо, вони перебувають у колі насильства – економічного, психологічного, фізичного чи сексуального. Важливо, щоб вони могли отримати якісні послуги. Плануємо розвивати систему допомоги й надалі, щоб постраждалі змогли розірвати коло насильства й стати вільними, – зазначає регіональна координаторка Фонду ООН в галузі народонаселення України Анастасія Коломієць.

З міркувань безпеки місця розташування кризових кімнат не розголошують. При зверненні до поліції чи у відділи соцзахисту громад тих, хто зазнає домашнього насильства спрямовують за відповідними адресами.

Як розповідає директорка Роменського міського центру соціальних служб Валентина Жогло, кризова кімната – це сучасний, комфортний простір із місцями для проживання 6 осіб, кухнею для самостійного приготування їжі, санвузлом, душовою кімнатою та дитячим куточком. Завдяки UNFPA в Україні було проведено ремонт приміщення, придбані необхідні меблі та побутова техніка. В притулку є генератор для безперебійного забезпечення електроенергією, крісло колісне для потреб людей із інвалідністю, певний набір засобів гігієни та продуктів харчування.

Домашнє насильство: де шукати підтримку

Домашнє насильство: де шукати підтримку
Безпечний простір у Ромнах

Поселитися у кризові кімнати в Сумах і Ромнах можуть повнолітні жінки, діти у супроводі матері/опікунки та жінки, які не досягли 18 років, але були у зареєстрованому шлюбі. Ці притулки працюють цілодобово. У кризових кімнатах постраждалі особи можуть проживати до 10 діб. За потреби, строк проживання можуть подовжити до 20 днів – саме за цей період мають вирішитися питання надання різних видів допомоги. Якщо судові питання не вирішуються за цей термін, то особи можуть бути переміщені в інші заклади, до повного розв’язання проблем.

Роменський денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі пропонує не лише тимчасовий притулок від кривдників, але й всебічну підтримку для відновлення та реабілітації. Щоб отримати допомогу, потрібно звернутися до поліції (098 554-10-01) або Роменського міського центру соціальних служб за телефоном (066 565-43-30).

Куди звертатися у випадку домашнього насильства, якщо в громаді відсутні спеціально облаштовані притулки?

Насамперед, варто зателефонувати або звернутися особисто до найближчого відділення поліції.

Також можна звернутися за допомогою за такими номерами телефону:

15-47 – урядова гаряча лінія із запобігання домашньому насильству;

116-123 (для дзвінків з мобільного) та 0800-500-335 (зі стаціонарного) – національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації;

116-111 (для дзвінків з мобільного) або 0-800-500-225 (зі стаціонарного) – національна гаряча лінія для дітей та молоді;

0-800-213-103 – контактний центр системи безоплатної правничої допомоги;

https://t.me/police_helpbot – чат-бот у Телеграм.

Звернувшись за вищевказаними номерами телефонів, постраждалі можуть отримати фахову консультацію та інформацію про доступну допомогу, зокрема медичну, соціальну та правову.

За підтримки Волинського прес-клубу

Про нас Юлія Міщенко

Журналістка газети "Наш край" і сайту "Липова Долина.NEWS"

Перевірте також

Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу

Жіноче здоров’я важливе: як у Ромнах працює гінекологічний кабінет безбар`єрного доступу

В умовах війни в багатьох українських регіонах України доступ  жінок до медичних послуг погіршується. Це …

Залишити відповідь

You cannot copy content of this page