Наприкінці січня учениця 11 класу Липоводолинського ліцею Вікторія Мироненко стала учасницею соціального проєкту «Залізна зміна». «Наш край» дізнавався в юної землячки про особливості цієї програми для молоді, а також про те, як для неї пройшли чотири дні в самому серці українських Карпат – на гірськолижному курорті «Буковель».
Вікторія Мироненко – мешканка Липової Долини. Нині вона закінчує місцевий ліцей. Протягом останніх років вихованка гуртка «Юний дослідник» Липоводолинського будинку для дітей та юнацтва була активною дослідницею Малої Академії Наук. Саме участь у МАН і дозволила доєднатися до одного з заїздів «Залізної зміни».
– З 9 класу я працювала над дослідженнями в рамках Малої академії наук України, – каже Вікторія. – Спочатку це була тема з української мови і літератури. В 10 класі почала працювати над роботою в галузі енергозбереження разом із науковим керівником Світланою Олександрівною Тимошенко. Це була розробка портативного світильника з світлодіодної лампи. Захистила роботу на місцевому рівні, потім на обласному. У фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт учнів-членів МАН у Києві посіла ІІІ місце. В грудні минулого року брала участь у Всеукраїнському конкурсі молодіжних науково-технічних проєктів «InventorUA». Це захід, під час якого підлітки демонструють всій Україні свої науково-технічні винаходи та змагаються з іншими учасниками за звання інноватора/-ки року. Моя розробка зайняла 2 місце.
Саме успіхи в науково-дослідницькій діяльності дали можливість Вікторії взяти участь у «Залізній зміні» та достойно представити свою громаду серед інших хлопців і дівчат з різних куточків України. Наприкінці січня вона вирушила до Києва, де збиралися всі учасники й учасниці, а вже звідти – на Івано-Франківщину.
– Вже в перший день приїзду до Києва для нас була організована цікава програма, – розповідає дівчина. – Всього на зміну прибули 200 чоловік. Ми отримали мерчі (брендовані худі й футболка), поділилися на кілька груп, познайомилися з вожатими. Далі вирушили в кінотеатр, на перегляд українського фільму «Поїзд 31 грудня». По завершенню сеансу нас чекала зустріч із знімальною групою. Відбулось неформальне спілкування з акторами Юрієм Горбуновим, Лілією Цвєліковою та іншими. Ми не лише насолодилися фільмом, а й поспілкувалися з творчою командою, дізналися більше про знімальний процес та цікавинки зі зйомок.
У цей день молодь також зустрілась із міністром освіти і науки Оксеном Лісовим та відомим українським самбістом і дзюдоїстом, майстром спорту міжнародного класу з боротьби дзюдо Дільшотом Халматовим. Увечері юнаків і юнок чекав поїзд до Карпат.
– Чотири дні в Буковелі пролетіли як одна мить, – ділиться враженнями Вікторія. – Кожний день був розписаний по хвилинах, із цікавою пізнавальною та розважальною програмами. Проводилися зустрічі з людьми різних професій. Наприклад, із ведучим ранкового шоу на телебаченні, організаторкою відбіркового етапу на конкурс «Євробачення» тощо. Цікавими були екскурсії по гірськолижному курорту. Ввечері – перегляди фільмів, дискотеки. А ще ми готували спільний флешмоб – танець, який представили на широкий загал.
Цікавлюсь у Вікторії, що їй сподобалося найбільше. Дівчина каже, що приємно вразило спілкування з однолітками, цікавими людьми.
– Тепер маю нових знайомих із різних областей України, – каже дівчина. – Я люблю подорожувати, тож це була гарна можливість познайомитися з унікальним регіоном України – Карпатами. До цього завдяки МАНу з групою учнів вже була в Сумах, Києві, та це були більше навчальні поїздки. Поїздка в Буковель стала справжньою подорожжю, дослідженням краю. На жаль, наша група не зустрічалася з президентом Зеленським (така можливість була в попередньої «Залізної зміни»). Та все одно емоції просто зашкалюють.
А ще, відзначає Вікторія, участь у проєкті стала гарною можливістю поринути в унікальну, активну молодіжну спільноту. Останнім часом молодь, перейшовши на дистанційне навчання (спочатку через ковід, пізніше через війну), стала менше спілкуватися. Тож у дівчини було невеличке побоювання, чи знайде спільну мову з людьми в новому колективі. На щастя, вже в перший день ці побоювання розвіялися, вона відразу знайшла нових друзів.
Нині Вікторія активно готується до Національного мультипредметного тесту. Вона планує вступати до українського вишу та навчатися в Україні.
– Україна мені ближче, хоча я була в Польщі, бачила, як там живуть люди, – зауважує співрозмовниця. – Тут свої рідні мова, менталітет, система освіти, хоч і недосконалі, та наші закони. З напрямком навчання ще не до кінця визначилася. Непроста задача, адже робити вибір майбутньої професії треба дуже відповідально.
Довідково:
Проект «Залізна зміна» є ініціативою Укрзалізниці. Він допомагає молоді, яка постраждала від російської агресії, відновити свій потенціал. Учасники подорожують містами України, беруть участь у екскурсіях, майстер-класах, зустрічаються з видатними особистостями.
Це унікальний соціальний проект спортивно-патріотичного виховання, спрямований на те, щоб показати дітям, що варто залишатись в Україні і що потрібно розвивати цю країну. Його учасниками можуть бути талановиті підлітки віком 13-17 років, з визначними здобутками у навчанні, науковій роботі, спорті, мистецтві, творчості.
Назва проєкту найкраще відповідає завданням, які стоять перед українською молоддю. «Залізна зміна» – сильна, згуртована, розумна, спортивна, мужня, патріотична нація, яка зробить європейську Україну процвітаючою, прогресуючою, щасливою державою.