На головну / Головні новини / Вогонь без контролю: як підпали нищать екосистему
Вогонь без контролю: як підпали нищать екосистему

Вогонь без контролю: як підпали нищать екосистему

З приходом весни активізувалися пожежі в природних екосистемах. В першу декаду березня «палало» навколо Берестівки й Русанівки, виникали загоряння в Панасівці й Побиванці. Горіли сухі очерети, трава на луках, стерня. Вогонь захоплював значні площі, знищував на своєму шляху все живе, підходив до людських обійсть. Найстрашніше те, що полум`я не виникає нізвідки, а є результатом безвідповідальності окремих людей, які чи то по необережності, чи зумисне дозволяють поширюватися вогню на великих територіях. До чого призвели підпали сухої рослинності – дивіться на фото та читайте в нашому матеріалі.

Вогонь без контролю: як підпали нищать екосистему

Сильно горіло в ці дні в околицях Русанівки. Про наслідки пожежі, що почалась із Комарівки, розповідали на початку минулого тижня жителі старостату. Суха трава, очерет, гілля, яке люди зносили роками, сміття – все почало горіти. Як і в минулі роки, більше всього, хтось запалив суху рослинність, щоб «вивільнити місце для молодої зелені», та ситуація вийшла з-під контролю.

«В результаті вогонь підійшов майже  до людських хат. Ще трохи – й горів би Лучанський ліс, – розповідала одна з місцевих мешканок. – Лише завдяки небайдужості окремих русанівців, які гасили пожежу цілий день, та працівникам пожежної частини, які прибули на місце вчасно, великої біди вдалося уникнути».

«Між Русанівкою й Лучкою розташований заповідник, так зване болото, – каже жителька Русанівки Олена Шталтовна. – Чи хто кинув недопалок, чи спеціально вирішив випалити для молодої трави… В будь-якому випадку, саме воно не зайнялося. А далі вітер почав розносити вогонь по сухій рослинності з великою швидкістю. Ми живемо якраз в тій частині села. Вигоріла дуже велика територія. Якби не пожежники, то хтозна, чим би все закінчилося. Могли загорітися сінники, дровники, старі закинуті хати. Односелець бензопилою спилював верби, які починали горіти, щоб полум’я не перекинулось далі.

Ситуація повторюється з року в рік. Як до людей достукатися, щоб не палили суху рослинність… Бачу, почали прилітати з вирію крижні. Де їм гніздитися, якщо очерети вигоріли? Птахи полетять далі… Порушується екосистема. У мене й досі стоїть у вухах журавлиний крик кілька років тому, коли біля села вчергове горіло й від цього страждали птахи. Люди, схаменіться. Все треба робити в розумних масштабах. Не можна наражати на таку небезпеку все живе».

Жахливі кадри пожежі, яка сталась 8 березня, виклала в соцмережу одна з жительок Берестівки. На відео горять плавні в околицях села. Пожежна машина під`їхати безпосередньо до місць інтенсивного горіння не могла, тож небайдужі берестівці тушили вогонь підручними засобами – ковдрами, ганчірками, хто чим. Люди самотужки локалізовували одну ділянку, та тут же розгорялося на іншій. На відео видно, як полум’я знищує інтернет-дроти, як дим огортає все навколо.

Вогонь без контролю: як підпали нищать екосистему

«Горіло і в околицях Панасівки, – каже староста Панасівського старостинського округу Михайло Омельченко. – Пожежа виникла в яру біля несанкціонованого сміттєзвалища. Чи хто недопалок кинув, чи спеціально запалив… Пожежа виникла пізно ввечері, тож мусив викликати пожежників. Великої небезпеки це загоряння не становило. Але ж людська недбалість може призвести й до більш серйозних наслідків. Щороку пожежі в природних екосистемах завдають значної шкоди, як довкіллю, так і людям. Це зруйновані ліси, це загиблі тварини… Необхідно про це постійно говорити, писати, наголошувати, «стукати» до людей».

Вогонь без контролю: як підпали нищать екосистему

Провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям та організації профілактичної роботи Роменського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуації у Сумській області Юрій Білоножко зауважує, що статистика щодо кількості загорянь сухої рослинності з кожним роком лише збільшується.

– Цьогоріч пожежі в екосистемі Липоводолинської громади фіксуємо з 6 березня, – відзначає фахівець. – На сьогодні маємо один випадок загоряння в Панасівці, один – у Берестівці, два – в Русанівці і один – у Побиванці. Загальна площа пожеж – 1,8 га.

За словами Юрія Білоножка, головна причина таких загорянь – випалювання громадянами сухої рослинності. В результаті ситуація виходить із-під контролю, вогонь швидко поширюється, підходить до людських обійсть. На щастя, цьогоріч поки що вдавалося уникнути загорянь господарських будівель. Та під час однієї пожежі постраждали зелені насадження.

Пожежна команда виїжджає на місце, встановлює ймовірну причину пожежі й передає справу до поліції. Якщо вину конкретної особи вдається довести, то її чекає адміністративна відповідальність. Згідно статті  77-1 «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» Кодексу України про адміністративні правопорушення таке правопорушення тягне за собою штраф від 3060 до 6120 грн, а у разі масштабних наслідків за спалювання сухої рослинності під час військового стану може настати кримінальна відповідальність.

«З початку року в Роменському районі зафіксовано 33 випадки загорянь сухої рослинності на відкритих територіях, – повідомляє інспекторка з комунікації Роменського РВП Наталія Авруцька. – Ці пожежі виникали на Роменщині – 21 випадок, Недригайлівщині – 7 та Липоводолинщині – 5. Всі випадки були зареєстровані поліцією. Дані факти не мали ознак складу злочину і не були внесені до Реєстру досудових розслідувань.

В одному з випадків, що стався поблизу річки в м. Ромни, було встановлено, що пожежа виникла через необережне поводження з вогнем малолітнього хлопця. Відносно матері  школяра було складено адміністративний протокол за порушення ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Такі випадки служать нагадуванням про важливість дотримання правил безпеки при поводженні з вогнем. Незалежно від того, йдеться про спалювання сухої трави або інші подібні дії, необхідно бути особливо уважними, щоб уникнути небезпечних наслідків».

Працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій регулярно проводять роз’яснювальну роботу з населенням щодо недопущення пожеж в екосистемах. На жаль, ситуація повторюється з року в рік. Хтось вирішує спалити на городі кукурудзиння, хтось  – швиденько позбавитися сухої трави, «щоб молоденька зелена швидше виросла». Та вітер здатен швидко розносити полум’я. І тоді приходить біда: горять рослини, гинуть тварини, а інколи – навіть люди…

Фото, використані в статті, взяті зі сторінок у соцмережах мешканців громади та надіслані редакції читачами

Про нас Юлія Міщенко

Журналістка газети "Наш край" і сайту "Липова Долина.NEWS"

Перевірте також

Місія сапера: розмінування, ризик і братерство

Місія сапера: розмінування, ризик і братерство

Наш земляк, уродженець села Лучка Роман Левченко нині несе службу в складі 35-го Сумського полку …

Залишити відповідь

You cannot copy content of this page