На Сумщині побувала голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак. Керівниця зустрілася із очільниками області, головами громад – власниками закладів охорони здоров’я, представниками медіа. Побувала на зустрічі й редакторка «Нашого краю» Наталія Шутько. Основним лейтмотивом у розповіді Наталії Гусак про програму «Доступні ліки» було те, що закуповуються медичні послуги в лікарень «для пацієнтів і на користь пацієнтів й вони повинні це відчувати, звернувшись до лікаря.
«Цього року на Сумщині ми уклали договорів на суму 4,5 млрд гривень і вже 3,5 млрд гривень оплатили. Для мене, як для голови НСЗУ, важливо, щоб ці 3,5 млрд бюджетних коштів відчували люди. Відчували в якості, своєчасності та безоплатності медичної допомоги», – казала Наталія Гусак. За словами голови НСЗУ, у 2024 році планується збільшення коштів на програму «Доступні ліки» до 5,5 млрд гривень.
Йшлося також про розширення цієї державної програми реімбурсації. Зараз програма має більш ніж 500 найменувань лікарських засобів. За нею можна отримати медичні препарати від серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу, цукрового та нецукрового діабету, бронхіальної астми, епілепсії, розладів психіки та поведінки, хронічного обструктивного захворювання легенів, хвороби Паркінсона тощо.
Важливо й те, що в переліку з’явилися нові найменування. На початку цього року додані імуносупресивні препарати, у серпні – знеболювальні для паліативних хворих, а з жовтня через програму «Доступні ліки» пацієнти можуть отримати тест-смужки для вимірювання цукру.
«Ми підрахували, що людині, яка має цукровий діабет, потрібно в місяць витратити до 1000 гривень на вимірювання цукру. Тепер пацієнти можуть отримати ці медичні вироби безоплатно або з частковою доплатою. До речі, заклади Сумщини одні з перших почали виписувати рецепти на тест-смужки», – сказала Наталія Гусак.
На Сумщині понад 142 тисячі пацієнтів користуються ініціативою «Доступні ліки». З початку 2023 року мешканцями Сумщини погашено 337 тисяч е-рецептів із 408 тисяч виписаних, тобто 82,5%. Водночас, відсоток погашення рецептів у містах та селах значно відрізняється. У містах погашається 100%, у селах – лише 32%.
Як пояснювала Наталія Гусак, важливо розрізняти міжнародну непатентовану назву (це назва активного інгредієнту лікарського засобу, або діюча речовина) та торговельну назву (це комерційна назва, яка присвоюється компанією-виробником лікарського засобу). Лікар виписує електронний рецепт саме на міжнародну непатентовану назву (крім препаратів інсуліну), а пацієнт обирає в аптеці самостійно, яку конкретну торговельну назву бажає отримати із наявних в аптеці у момент звернення.