На головну / Головні новини / ГРОМАДСЬКА АКТИВІСТКА НАТАЛІЯ ГМУРКОВСЬКА: «ПОЛЬСЬКИЙ «ТРЕТІЙ СЕКТОР» НЕ СТОЇТЬ ОСТОРОНЬ ВІЙНИ В УКРАЇНІ»

ГРОМАДСЬКА АКТИВІСТКА НАТАЛІЯ ГМУРКОВСЬКА: «ПОЛЬСЬКИЙ «ТРЕТІЙ СЕКТОР» НЕ СТОЇТЬ ОСТОРОНЬ ВІЙНИ В УКРАЇНІ»

Програма «Жіночої академії репортерок» в Любліні, в якій мені нещодавно випала нагода взяти участь, передбачала обмін досвідом із колегами та зустрічі з  представниками й представницями громадських організацій Польщі. В один із днів познайомилася з координаторкою Форуму місцевого самоврядування Люблінського воєводства та Регіонального центру Фонду розвитку місцевої демократії Наталією Гмурковською, яка вже багато років працює в неурядових громадських організаціях Польщі.

Українська мігрантка, яка понад 30 років мешкає в Польщі, народилась і виросла в Луганську. В окупованому місті й досі мешкають її батьки. Сама ж пані Наталія приїхала до Польщі відразу після розвалу Радянського Союзу. Тут створила родину, народила двох доньок.

– Коли вперше опинилась у Польщі, все мені навколо видавалося якимось незвичайним і водночас простим, – пригадує співрозмовниця. – Згодом звикла до нової країни. Ніколи не збиралася обмежувати своє життя лише вихованням дітей, тож здобула вищу освіту в місцевому університеті.  Після того як Європейський Союз почав надавати кошти на так званий «третій сектор», з`явилося багато можливостей для жінок. Я починала свою роботу в неурядових громадських організаціях як перекладачка. З того часу ось уже близько 15 років моя діяльність полягає в співпраці з НГО в Польщі та за кордоном в плані створення та реалізації програм міжнародного співробітництва за різними тематиками.

Наразі Наталія Гмурковська працює координаторкою Фонду розвитку місцевої демократії – найбільшої організації Польщі, яка займається розвитком місцевого самоврядування та має осередки в усіх воєводствах і впроваджує в життя цілий ряд українсько-польських проєктів. Це, зокрема, реалізація програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що протягом 9 років займається розробкою стратегій розвитку об’єднаних територіальних громад в Україні. Сьогодні найбільшу увагу проєкт приділяє громадам, які перебували на лінії фронту, отримали значні руйнування й потребують відновлення.

Неурядові організації організовують дозвілля дітей, які знайшли прихисток у Польщі

Громадська активістка завжди намагалася підтримувати розвиток жінок. Багато років пані Наталія працювала в громадській організації «Шлях», що займається підтримкою жінок, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. Завдяки послідовній, цілеспрямованій діяльності ГО жінки мали змогу кардинально змінити своє життя – освоїти нову професію, переїхати в інший регіон, відновити психологічний стан після розриву складних стосунків тощо.

– В сучасному суспільстві жінки можуть бути лідерками нарівні з чоловіками, – каже співрозмовниця. – Багато хто з нас має для цього великий потенціал і достатній ресурс. Часом потрібно зробити лише крок до самої себе, знайти сили, щоб ухвалити рішення іти до своєї мети. Особливо актуально це сьогодні для українських жінок, які змушені переїжджати в інші регіони чи емігрувати за кордон і починати життя «з нуля».

Наталія Гмурковська входить до складу групи з підготовки й проведення в Любліні щорічного Конгресу ініціатив Східної Європи, що стає місцем зустрічі практиків транскордонної співпраці з Європейського Союзу та країн Східного партнерства. В заході беруть участь до 1500 учасників і учасниць, головним чином із України, Молдови, Грузії, Польщі, які мають змогу подискутувати з проблемних питань культури, історії, політики, місцевого самоврядування, прав жінок, ЛГБТ, обмінятися ідеями, створити інструменти співпраці та сформувати спільну позицію на європейській арені.

Як координаторка Форуму місцевого самоврядування Люблінського воєводства, Наталія Гмурковська активно співпрацює з представниками повітів і гмін, займається реалізацією програм доступності для людей з інвалідністю. Тривалий час вона вивчала досвід впровадження програми «Прозора Польща» та займалася  поширенням позитивних практик на місцеве самоврядування України й Грузії.

Більше 10 років громадська активістка співпрацює з місцевою асоціацією локальних газет. Результатом такої діяльності є реалізація проектів щодо інформування мешканців про особливості європейської політики, а також навчальні візити журналістів з України, Молдови й Грузії до Польщі.

Коли почалась війна, Наталія Гмурковська налагодила тісну взаємодію з різними жіночими організаціями, які допомагають українським біженкам та їхнім дітям. Разом із колегами вони періодично збирають кошти і волонтерські вантажі для передачі в постраждалі українські регіони, допомагають жінкам інтегруватися в польське суспільство, організовують навчання і відпочинок дітей. 

Українські діти на екскурсії

– Не забуваймо про щоденну спільну працю, яка наближає нашу перемогу, – каже пані Наталія. – Неурядові громадські організації Польщі за півтора року війни реалізували десятки проєктів і провели безліч заходів підтримки України і українців. Ми будемо й надалі продовжувати роботу в цьому напрямку.

Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу

 

Про нас Юлія Міщенко

Журналістка газети "Наш край" і сайту "Липова Долина.NEWS"

Перевірте також

Змагалися липоводолинські шашкісти

27 січня в приміщенні Липоводолинської дитячої бібліотеки-філії  відбувся відкритий чемпіонат Липоводолинщини в особистій першості з …

Залишити відповідь